מהי קצבת ניידות?

קצבת ניידות

עבור מרבית הציבור, היכולת ללכת, לצעוד, לרוץ, נתפסת כמשהו רגיל, טבעי. אבל לא כולם נהנים מהיכולת להפעיל את הרגלים באופן חופשי, לכופף את הברכיים ללא כל קושי. לכל כולם נולדו בריאים ויש כאלה שנולדו נכים או שנפצעו קשות בתאונה, בפיגוע או חלילה במלחמה. עבור אותם האנשים שסובלים מליקויים בריאותיים הפלג הגוף התחתון, עבור אלה שנולדו עם עיוותים ברגליים או כאלה שנעשו משותקים, עבור בעלי מפרקים נוקשים ולאחרים – קצבת ניידות חשובה כמו אוויר לנשימה. ומהי בעצם קצבה זו? זוהי אחת מקצבאות הביטוח הלאומי וכדי לקבל אותה יש להגיש תביעה לעבור הליך בירוקרטי לא פשוט.

קצבה ילדים ולמבוגרים

קצבת הניידות הינה הטבה בכסף, שאותה מקבל הזכאי או הוריו, במידה ומדובר בקטין. הזכות לקצבה זו, כך על פי נציגי ביטוח לאומי, מתחילה כבר בגיל 3, כאשר ניתן לקבל תוספת לקצבה במידה ויש במשפחה אחת יותר מילד אחד המוגבל בתנועה. הקצבה, חשוב לומר, מתעדכנת על פי מדדים שונים, כגון עליה באחזקת רכב, שינוי במחירי הביטוח וכדומה.

אך איך בעצם נקבע כמה כסף יקבל אותו מוגבל בניידות, ילד, צעיר, מבוגר או קשיש? נבדקים קריטריונים כמו רמת המוגבלות, רמת ההשתכרות, סוג הרכב הנדרש. בודקים את גודל הרכב ונפח המנוע ולעיתים יש משמעות גם לקיומן של קצבאות נוספות. גובה הקצבה עשוי להתחיל במעל ל-2000 ₪ אך להגיע גם לסכום כפול מכך.

זכאות להלוואות  

קצבת הניידות שאושרה משולמת, כמקובל, בכל חודש. אולם מכיוון שמימוש הזכות לניידות משופרת באמת מבוססת במידה רבה על החזקת רכב פרטי, חשוב לציין דבר נוסף. במידה והמוגבל בניידותו איננו בעליו של רכב, ניתן להגיש בקשה להלוואה בתנאים מיוחדים לצורך רכישת רכב מתאים. מעת לעת, ניתן גם להגיש בקשה להחלפת הרכב שהתיישן, לרכב חדש. ניתן גם לקבל הלוואה מיוחדת לצורך רכישת אביזרים ייעודיים, המאפשרים לנכים ולמוגבלים לתפעל רכב באופן מיוחד. מכשיר להרמת כיסא הגלגלים ושיפורים נוספים עולים בכסף רב ולכן, חשוב גם להזכיר כי ביטוח לאומי גם עשוי להשתתף בהחזר הוצאות לעניינים אלה.

אילו ליקויים יאפשרו, מבחינת ביטוח לאומי, לקבל קצבת ניידות והטבות נוספות כגון הלוואות או החזר הוצאות? מדובר למשל בשיתוק של הרגליים ושל פלג הגוף התחתון. גם קטועי גפיים, מעל או מתחת לברך עשויים להיחשב למוגבלי תנועה הזכאים לקצבה. מצבים קשים של מגבלות בטווח תנועה ברגליים, נקע מולד, מפרק מדומה, נוקשות, צליעה, גם הם מאווים ליקויים שעשויים לאפשר קבלת קצבה וכך גם מחלות שונות הפוגעות בהליכה, לרבות מחלות של כלי הדם או הלימפה. ובמידה וביטוח הלאומי לא אישר את הזכאות, ניתן לנסות לפעול באמצעות ערעור.

by
Categories: