החלפת מפרק הברך

החלפת מפרק הברך

הברכיים שלנו נושאות את משקל הגוף כאשר אנחנו הולכים, כאשר אנחנו רצים, כשאנו עולים במדרגות. עם השנים אנו עשויים לסבול ממחלות או פגיעות באזור הברך, כאשר לא תמיד ההחלמה הינה מלאה. אם השחיקה באזור חמורה, אם סובלים מדלקות ובעיקר מכאב שלא חולף, אם הנזק שנגרם למפרק מסיבות שונות מאוד משמעותי, יתכן שיהיה צורך בצעד דרסטי. מהו הצעד הזה? מדובר בניתוח החלפת מפרק הברך. אמנם אין זה ניתוח קל במיוחד, אך לאחר מכן צפוי שיפור גדול ביותר באיכות החיים.

כיצד נוצרת פגיעה במפרק הברך?

לא כל תחושה של כאב או אי נוחות באזור הברך מהווה בהכרח סיבה לדאגה. לפעמים מדובר בדלקת מקומית שתחלוף לאחר קבלת טיפול פשוט ולפעמים מדובר בשרירים תפוסים באזור, או חבלה שתחלים עם הזמן. אך כאשר אנו מדברים על החלפת מפרק הברך, אנו מדברים על סוג אחר של נזק, שנוצר בשל פגיעה טראומתית, מחלה או התנוונות.

כיצד, אם כן נוצרת פגיעה במפרק הברך? לפעמים הפגיעה נוצרת בשל עיסוק אינטנסיבי בפעילות ספורטיבית, תוך ביצוע תנועות לא נכונות. לפעמים יהיה מדובר בספורטאים מקצועיים שספגו פגיעה בשל החלקה, התייצבות לא נכונה, התנגשות עם ספורטאי אחר או נפילה. תאונה יכולה להביא לנזק ברצועות אך במידה והברך ספגה את עיקר המכה – המפרק בהחלט עשוי להינזק קשות. אך גם בקרב הציבור הרחב הברכיים נפגעות, למשל כאשר הנזק לברך הינו למעשה נזק לסחוס.

רבים סובלים משחיקת סחוס, אותו חומר גרמי שנועד למנוע חיכוך בין עצמות באזור המפרק. כאשר הסחוס הולך ונשחק בשל שרירים חלשים, בשל גיל מבוגר או מכל סיבה אחרת, יחלו להופיע כאבים בזמן ביצוע תנועה, בהליכה ולפעמים אפילו בזמן מנוחה. יש הסובלים מנזק לברכיים שהינו תוצאה של דלקת מקומית פשוטה אך כאב עשוי להצביע גם על ניוון או על דלקת מפרקים.

מכיוון שהברכיים שלנו נושאות את משקל הגוף כולו ובזמן מאמץ מוטל עליהן עומס השווה למשקל שיכול להגיע לעשרות רבות מאוד של קילוגרמים, פגיעה וכאבים נפוצים כל כך, בקרב הרבה מאוד אנשים. אך האם כולם יצטרכו בשלב כזה או אחרת טיפול של החלפת מפרק? רק כאשר טיפולים בלתי פולשניים לא יעזרו, ניתן להביא בחשבון טיפול מורכב כמו החלפת מפרק הברך.

זיהוי הפגיעה וטיפולים שמרניים

ההחלטה על ביצוע החלפה של מפרק הברך איננה יכולה להתקבל בחופזה. בדרך כלל, יחוש מי שסובל מנזק קל לברך בכאבים מעת לעת. לפעמים יהיו גם סימנים נוספים כגון התנפחות או חום מקומי. כאשר אורתופד מביע חשש מקיומה של בעיה, ישלח המטופל לצילום וכך ניתן לאתר שינויים ניווניים, מחלות מפרקים, דלקות, נזק בסחוס. יש ויומלץ על טיפול פיזיותרפיה, לעיתים ניתן לעשות שימוש בחימום ממוקד, חשמל ותרגילים לחיזוק.

במידה והכאב במפרק הברך חזק, ימליץ הרופא על טיפול משולב – אנטי דלקתי וכן תרופות לאלחוש הכאב. במידה וטיפול זה לא מביא לתוצאות הרצויות לאורך זמן ובמידה והפגיעה באיכות החיים גבוהה, יוצע פתרון של החלפת מפרק. אגב, כדאי בהחלט לשקול בחיוב גם טיפולים משלימים כגון דיקור סיני, שנמצא כמועיל להפחתת כאב וסילוק דלקות בקרב חלק מהחולים. טיפול שמרני נוסף יכול לכלול אמצעים לתמיכה – מתקנים לתמיכה בברכיים, מדרסים. פעילות ספורטיבית מתונה, יוגה, פילטיס וכיוצא בזה יכולים בהחלט להקל כאשר השרירים התומכים בברך מתחזקים וכך מורידים מהעומס על המפרק עצמו. שום דבר לא עזר? החלפת מפרק הברך תוכל לשנות את התמונה.

מפרק לברך חדשה ומתפקדת

למרות שניתוח החלפת ברך מצריך תקופת החלמה מסוימת, בדרך כלל התוצאות ראויות לציון. ברך חלופית אולי איננה טובה כמו ברך טבעית וצעירה, אבל מפרק מלאכותי עדיף בהרבה על מפרק טבעי חולה, כואב ומודלק. ניתוח החלפת ברך שמבוצע כיום במיטב בתי החולים הציבוריים או במסגרות פרטיות יוצר מהפך באיכות החיים. מפרק כזה יכול להחזיק מעמד גם 10 או 15 ואפילו 20 שנה, כך שזהו בהחלט פתרון ארוך טווח. אנשים שעברו ניתוח החלפת מפרק זכאים לקצבה מביטוח לאומי. אנו בפסגה מימוש זכויות נשמח לסייע.

לאחר הניתוח צפוי המטופל להשגחה בת מספר ימים. ניתנת הדרכה כיצד להזיז נכונה את המפרק, כיצד לנהוג על מנת לזרז את ההחלמה ואילו תרגילים ישיבו לרגל את יכולת התפקוד. נדרשת ביקורת קבועה ופיזיותרפיה במקרה הצורך. בסופו של דבר התפקוד לאחר ההחלמה עולה בהרבה על זה המצב הקודם.

by
Categories: